26 października 2015

Jak powinien wyglądać minimalistyczny dom?


Nie wiem, czy w tej sytuacji mój opis jest potrzebny, bowiem moje serce skradzione zostało z pierwszą chwila, kiedy zobaczyłam to miejsce na stronie pewnych architektów. Może nie być to dom waszych marzeń, ale jedno jest pewne nie pozostanie Wam obojętny po przeczytaniu tego posta.

Na wyspie Vega, usytuowanej na północnym wybrzeżu Norwegii, oddalonej zaledwie 100 km od koła podbiegunowego, dorosłe już rodzeństwo postanowiło wybudować dom wakacyjny, który stworzyli z myślą o nowo założonych rodzinach. Powrót na wyspę był ich powrotem w rodzinne strony, gdzie jako dzieci spędzali wakacje, ale był również szansą obcowania z cudami natury jakie ta wyspa oferowała. Zdawali sobie jednak sprawę, że w tak dziewiczym miejscu, nie może powstać żadna architektoniczna bombka na choinkę (tak nazywam wszystkie przerysowane domy- straszaki).
Ten dom musiał sprawiać wrażenie jakby był tam od zawsze i dodatkowo miał pełnić funkcję obserwatorium przyrody. Zsynchronizowania go z przyrodą podjęło się biuro projektowe Kolman Boye Architects. Ja znam ich projekty już od jakiegoś czasu i wiem, że stworzone przez nich bryły czy zaaranżowane wnętrza zawsze są hołdem minimalizmu.
 Mnie to urzeka, bo sama chyba dorosłam do takich wnętrz.
Prostota, spójność, równowaga i konsekwencja - takie cechy powinny posiadać domy minimalistyczne. 
Cudownie byłoby móc zaszyć się gdzieś zdala od aglomeracji miejsckich, pośród lasów i pól. W takim otoczeniu stworzyć dom minimalistyczny formą, z drewnianą okładziną, wielkimi przeszkleniami i otwartym wnętrzem spójnym z budynkiem, ale również z przyrodą.

A wracając do świata realnego..., proponuje Wam małe zadanie. Rozglądnijcie się po waszym domu i odpowiedzcie sobie na pytanie czy wszystko co Was otacza jest rzeczywiście piękne lub niezbędne, ... może nigdy się nad tym nie zastanawialiście tylko po prostu kupowaliście dany przedmiot pod wpływem impulsu, mody a może dlatego bo sąsiad miał już takie "cudo"?

A może warto pójść w kierunku minimalizmu? 

Projekt Kolman Boye Architect - prywatne mieszkanie

Projekt Kolman Boye Architect - dom w Norwegii

Ciekawa jestem Waszych opinii na ten temat...Piszcie ;)
Marta

*Swoja drogą wspomniany w poście archipelag Vega został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękne miejsce ...


źródło:
zdjęcia kolmanboye.com