8 października 2015

Otwarta PRZESTRZEŃ

Kiedyś podział przestrzeni domowej był jasno sprecyzowany. Osobno pokój dzienny, zamknięta kuchnia i jadalnia w osobnym pomieszczeniu (jeśli oczywiście ktoś miał ten zaszczyt takową posiadać;))Współcześnie niezależnie czy jest to nowy lokal czy aranżacja mieszkania w starej kamienicy czy też dom wolnostojący, istnieje potrzeba dużych otwartych przestrzeni i każdy w miarę możliwości dąży do takiego układu. Z jednej strony budownictwo zakłada minimalizowanie przestrzeni użytkowej oraz budowanie w sposób ekologiczny. W szczególności dotyczy to miast, gdzie miejsca jest coraz mniej i każdy m2 jest na wagę złota. 
Otwarta przestrzeń to nie tylko połączenie funkcji salonu z kuchnią oraz jadalnią, ale również zastosowanie dużych przeszkleń. Porównując okna dawniej do tych które obecnie montujemy w naszych domach zauważalne jest pragnienie połączenia wnętrza z naturą oraz co się z tym wiąże maksymalne doświetlenie przestrzeni.

A jeśli już mamy pomieszczenie, które chcemy zaaranżować w taki sposób aby sprawiało wrażenie przestronnego, to jest kilka sprawdzonych sposobów. 
1. Zastosowanie jednego rodzaju podłogi na całej powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, ale i spójne stylistycznie.
2. Ściany powinny być także w jednym kolorze, najlepiej jasnym, bądź jeśli już musimy, powinny być zastosowane farby w jednej tonacji.
3. Okna w miarę możliwości nie powinny być przysłonięte. Jeśli już to tylko tkaninami w jasnych barwach dającymi poczucie otwartości. Jeśli chodzi o okna stosujmy zasadę : less is more.
4. Aby całość pomieszczenia była spójna, zestaw wypoczynkowy, kuchnia oraz jadalnia powinny stanowić spójną stylistycznie aranżację bo to również daje wrażenie oddechu we wnętrzu.
5. I ostatnie: Im mniej detali, drobiazgów, dekoracji, czyli wnętrze bardziej minimalistyczne zarówno w formie jak i ilości przedmiotów, tym nasze oko odbierać je będzie jako większe i bardziej otwarte.
To tyle ;)

Osobiście, jeśli mówimy o pomieszczeniach takich jak sypialnia jestem zwolenniczką małych powierzchni, bo to daje mi poczucie przytulności i wyciszenia. Natomiast część dzienna powinna sprawiać wrażenie pomieszczenia przepełnionego świeżością, światłem, bo każdy z nas lubi oddychać pełną piersią bez konieczności rozpychania się łokciami ;)
Miłego dnia Kochani 

Marta

photo via pinterest