23 stycznia 2016

Drewno w kuchni


W jednym z postów opisywałam Wam kuchnie wykonane z płyty OSB
http://jasminhome.blogspot.com/2015/10/kuchnia-z-pyty-osb.html  
...ku mojemu zdziwieniu wpis ten cieszył się dużą popularnością. Nie mniej jednak myślę, że wynikało to z czystej ciekawości niżeli autentycznej chęci posiadania takiej kuchni. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to opcja dla wszystkich.
Wracając do tematu ...Wczoraj wieczorem po względnym ogarnięciu domu i domowników  udałam się na jakże relaksujące zakupy ( czyt. spożywcze ;) Ładując marchewki, pietruszki i inne cuda z ogródka lidlowskiego ,miałam okazję mimo chodem przysłuchiwać się rozmowie dwóch młodych pań. Jedna z nich zadawała pytanie na jakim etapie jest budowa domu, kiedy przeprowadzka oraz jak z montażem kuchni i na jaki kolor padł wybór ....
Odpowiedź mnie nie zdziwiła : Jak to jaką... a jaką miałam wybrać ? Białą wzięłam jak każdy ! A ktoś teraz robi inne ?
Dalsza część rozmowy mnie już mało interesowała. W drodze do domu przeanalizowałam odpowiedź jednej z pań i długo nie czekając podchwyciłam temat.
Tak jak już kiedyś wspomniałam, nie mam kompletnie nic przeciwko białym kuchnią a nawet je lubię. Bo zdaję sobie sprawę, że kolor ten wnosi mnóstwo świeżości i światła do pomieszczeń. Pomimo tegoż zamiłowania jestem jeszcze większą fanką drewna i wszelkich jego odpowiedników.
W odpowiedzi na usłyszaną wczoraj rozmowę: Tak są inne kuchnie oraz tak mogą być równie piękne a nawet piękniejsze. Jeśli jednak nie chcemy znaczącą odbiegać od sąsiadów na całym naszym osiedlu, to wprowadźmy drobne zmiany stylistyczne, aby choć w ten sposób nadać kuchni indywidualnego charakteru.


Dla mnie doskonale prezentuje się połączenie bieli z drewnem, np. dolne szafki z frontami z drewna w towarzystwie górnych białych. Dla nadania wnętrzu innych proporcji można odwrócić sytuację.


Można wprowadzić także drewno w formie blatu, bądź położyć deski drewniane na ścianie. Taka opcja przypadnie do gustu wszystkim drewnolubnym.

foto barlinek.com

Co najważniejsze takie zestawienie bieli i drewna nie określa charakteru wnętrza a jedynie stanowi bazę dla dalszego aranżowania kuchni. Ciekawy kołnierz z płytek, bądź piękny biały marmur, albo zwyczajnie dobrze dobrany kolor ścian oraz oświetlenie, uchwyty i wszelkiego rodzaju dodatki, te wszystkie elementy zdefiniują wnętrze. Równie ważny jest rodzaj zastosowanego drewna, jego barwa, odcień, usłojenie.
Dlatego niezależnie od naszych zamiłowań stylistycznych kuchnia z drewnem może być od rustykalnej, skandynawskiej, w stylu Hampton, modernistycznej, nowoczesnej, szykownej, glamour, klasycznej aż po całkowicie minimalistyczną.
Dla mnie hitem są dolne szafki z przestrzenią pomiędzy nimi a podłogą, które sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu, bądź umieszczone są na ciekawych w formie nóżkach. Taka opcja super wzbogaca aranżację i przełamuje stereotypowe podejście do szafek kuchennych.

 
Postarajmy się aby nasze kuchnie były NASZE a nie takie jak sąsiada z parteru i tego za ścianą i kolejnych ...

Marta

 
 
photo by pinterest