25 lutego 2016

BlueBłękity, granaty, turkusy....
Biorę wszystkie w ciemno, bo uwielbiam kolor niebieski. Jego mieszanka z szarościami to must have w obecnych aranżacjach.


Ten współczesny niebieski jest jednak inny od tego jaki królował w naszych domach kilka lat wstecz. Niebieski nabrał szlachetności. Zarówno jego ciemne jak i jasne odcienie wyciszyły się i stały bardziej subtelne.

 Wszystko to wynika z ogólnie panujących trendów kolorystycznych. Sam w sobie kolor niebieski w projektowaniu wnętrz uznawany jest za kolor wyciszenia i spokoju.
Należy do kolorów wzmagających koncentrację i sprzyjających komunikacji. Jaśniejsze odcienie sprzyjają wyciszeniu fizycznemu. Kolor kojarzony z czystością i świeżością, dlatego tak chętnie stosowany w aranżacjach łazienek.
Jednak aby te wszystkie cudowne opisy miały miejsce, kolor ten potrzebuje nawiązać współpracę z dobrze dobranym oświetleniem, gdyż nieumiejętnie zestawiony może sprawiać wrażenie chłodnego a wręcz nieprzyjaznego a jego ciemne odcienie przy źle dobranym oświetleniu mogą wprowadzać domowników w stan przygnębienia. Jednak mimo wszystko niebieski to same dobro. W jego mnogości odcieni każdy znajdzie coś dla siebie.


Szarobłękitne ściany stanowią cudowne tło dla mebli wykonanych z drewna a w szczególności tworzą duet idealny z drewnem orzecha czy jesionu.Odpowiednio dobrany odcień potrafi wprowadzić świeżość do wnętrz, może dlatego jego pastelowe odcienie królują w wiosennych kolekcjach duńskich marek z wyposażeniem wnętrz. I dla wszystkich kojarzących pastele z infantylnością i nudą radzę zmienić podejście. Kolory te pięknie rozświetlają przestrzeń.
Mnie błękit urzekł już jakiś czas temu. Sama mam apetyt na jego szarą wariacje w mojej prywatnej sypialni. A może wraz z nadejściem wiosny również w waszych domach pojawi się barwna plama błękitów.Jeśli jednak nie zdecydujecie się na wiosenne przemalowanie ścian, warto pomyśleć o dodatkach w odcieniach błękitu, gdyż wraz z pudrowym różem mocno rozgoszczą się w 2016 roku jako temat przewodni w zestawieniach kolorystycznych.

Marta


 
 
 
 
photo by JasminhoMe
photo by pinterest