12 maja 2016

Ludzka architektura


 
Przyszło nam zmierzyć się z czasami w których technologia, nowoczesne rozwiązania, dążenie do doskonałości zarówno tej naszej ludzkiej jak i przedmiotu, próbują z wszystkich sił wyprzeć to co naturalne, prawdziwe i bliższe naszemu sercu. Ostatnio doświadczony architekt w jednym z wywiadów zwrócił uwagę na fakt, że architekci w swoim działaniu zapomnieli dla kogo tak naprawdę projektują budynki.

 Młodzi, zdolni prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach na nasze domy i miejsca w których spędzamy czas. W tym wszystkim gubiąc po drodze człowieka, jako główny powód istnienia budynków.

W Londynie przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie oddziaływania budynków na samopoczucie człowieka. Co ciekawe, wszystkie budynki które zachwycały formą i wzbudzały podziw, nie były jednocześnie przyjazne i zachęcające do obcowania w nich na co dzień. Ludzie określali je jako te, które warto sfotografować, natomiast do codziennego użytkowania wybraliby coś prostszego w przekazie. Dużą sympatią został przyjęty dom, który nie był zaprojektowany przez profesjonalistę, lecz stworzony przez mieszkańców, według ich potrzeb i ich możliwości. I choć jego bryła nie była majestatyczna, to miał w sobie coś co zachęcało do wejścia i pozostania w nim na dłużej. Taki ludzki wymiar domów i mieszkań zatarł się we współczesnym biegu po doskonałość.

A może nam wcale nie trzeba domów pomników, wskazujących jedynie na talent architekta. Na jednym z moich ostatnich wyjazdów poznałam pewną młodą parę, która podjęła decyzję o budowie domu i bardzo dużą radość mi sprawili, kiedy postanowili o tym ze mną porozmawiać. Ci młodzi, sympatyczni ludzie przyszli do mnie z milionem pytań i wątpliwości, uświadomili mi jak duży ciężar spoczywa na barkach architektów i projektantów wnętrz. O ile sami decydujemy się urządzić nasze cztery kąty i sami też za niepowodzenia będziemy odpowiadać, o tyle powierzenie tego w ręce profesjonalisty wiąże się z poczuciem zaufania, że stworzy nam dom, w którym zapragniemy zamieszkać bezwarunkowo...

Marta
photo by pinterest
tekst Jasminhome